Office of Student Life Honors Undergraduate Leaders

The awards celebrate outstanding contributions to the Dartmouth community.

The Office of Student Life honored student leaders for their contributions to Dartmouth beyond the classroom with an awards ceremony at Collis Common Ground last week.

“We thought it was really important that this celebration honor all the diverse ways that students give back to Dartmouth with their out-of-class activities,” says Associate Dean for Student Life Eric Ramsey, one of the organizers of the event.

This is the third year that all the student life divisions—including the Outdoor Programming Office, the Office of Greek life, the Office of Student Life, the Collis Center for Student Involvement, Dartmouth Broadcasting, and the Dartmouth Forensic Union—came together at an awards banquet to celebrate the students’ contributions.

“It’s important for students to see and honor each other’s different contributions, so it’s important for outdoor programs to see the contributions that our Greek students make to Dartmouth and it’s important for our Greek students to see the ways that the Collis Center staff contributes to Dartmouth,” says Ramsey.

The overall awards, presented by the Office of Student Life, and a list of awards presented by each student life division within their area:

Office of Student Life

Award for Outstanding Organizational Achievement (Fall 2017)

  • • Kappa Kappa Gamma—Office of Greek Life
  • • Rugby Football Club—Club Sports
  • • Sing Dynasty— Council on Student Organizations (COSO)

Award for Outstanding Organizational Achievement (Winter 2018)

  • • CoFIRED—COSO 
  • • Dartmouth Ski Patrol—Outdoor Programs
  • • Rude Mechanicals—COSO

Award for Outstanding Organizational Achievement (Spring 2018)

  • • Black Girls Are Magic—COSO
  • • Brazilian Student Association—COSO
  • • Dartmouth Climbing Team— Outdoor Programs
  • • Planned Parenthood Generation Action—COSO

Student Life Award

  • • Andrew Crutchfield ’18

Dartmouth Forensic Union

Forensic Union Senior Leader Award

  • • Pirzada Ahmad ’18

Collis Center for Student Involvement 

Excellence in Student Involvement:

  • • Kyra Maxwell ’18
  • • Claire Seeman ’18
  • • Tyler Work ’20
  • • Preeti Rishi ’18
  • • Adam Baillie ’18

COSO Event of the Year

  • • Africa Night—Dartmouth African Students Association

COSO Organization of the Year

  • • Random Acts of Kindness 

Manager of the Year

  • • Kevin Mercado ’19

Tech of the Year  

  • • Yesenia Mejia ’18

 Outstanding Event in Collis

  • • Dartmouth Hawaii Club’s Luau Hokupa’a 

Unsung Hero

  • • Mychaela Anderson ’20

Charles A. Collis Award

  • • Jane Gerstner ’18

Dartmouth Broadcasting Awards

Al Shepard Award: Most Valuable New Member

  • • James King ’21

Robin Robinson ’24 Award: Four Years of Service

  • • Gina Campanelli ’18

Winona P. Lacoss Award: Behind the Scenes

  • • Connor Turner ’20

Almon Ives Award: Station Service

  • • Christopher Cartwright ’21

John D. Bryant Award: Creative Production 

  • • Jacob Swenberg ’21

Ronald Kehof ’59 Award: Public Service Programming

  • • Taylor Mauney ’20

Jeff Wulfson Award: Preservation of Dartmouth Broadcasting

  • • Matt Rube ’19

The Nagle Award

  • • Gina Campanelli ’18

Outdoor Programs Office

Kem Tyler Award

  • • Laura Hutchinson ’19

Robert C. and Augusta Goodman Award

  • • Lauren Mendelsohn ’19
  • • John Brady ’19

Dartmouth Outdoors Service Award

  • • Anna Ellis ’19

Ledyard Awards

  • • Tom Ruhle Award: Yefri Figueroa ’21
  • • Knight Trophy: Jesse Feldman-Stein ’18
  • • Jay Evans ’49 Award: Lily Xu ’18
  • • The Best Female Paddle Award: Lydia Blanchet ’19
  • • Xavier Engle Award: Robert Livaudais ’19

Office of Greek Life

Excellence in Scholarship Award

  • • Alpha Phi

Excellence in Leadership Award

  • • Psi Upsilon

Greek Leader of the Year

  • • Sammie Maltais ’18

Excellence in Service and Philanthropy Award

  • • Alpha Xi Delta

Excellence in Accountability Award

  • • Alpha Phi

Excellence in Brotherhood Award

  • • Beta Alpha Omega

Excellence in Inclusiveness Award

  • • Bones Gate

House Managers of the Year

  • • Sophia Stone ’21
  • • Cody George ’18
  • • Peter Badenhausen ’18

Chapter Adviser of the Year

  • • Don Cutter, Psi Upsilon

Chapter Presidents of the Year

  • • Harrison Perkins ’18, Psi Upsilon
  • • Alexandria Vasques ’18, Alpha Phi

Kaiser Award 

  • • Caroline Filan ’18
  • • Christopher Huberty ’18
  • • Manmeet Gujral ’18

William Platt can be reached at [email protected].